PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10021613}
796
chce zobaczyć

Dom dobry
powrót do forum filmu Dom dobry

Wpis z dn. 8.10.2022
Wojtek Smarzowski przygotowuje „Dom dobry”
Wojtek Smarzowski przygotowuje kolejny film. Oficjalnie na razie wiadomo tylko tyle, że będzie on zatytułowany „Dom dobry” i właśnie oddany został pod ocenę ekspertów w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Według nieoficjalnych informacji, do których udało mi się dotrzeć, Smarzowski w „Domu dobrym” opowiedzieć ma o przemocy w polskiej rodzinie. Już od siebie dodam, że należy spodziewać się wypowiedzi mocnej i poruszającej. Bo jak mówi sam reżyser, tylko takie historie warto przenosić na ekran.

Ostatni film Smarzowskiego to „Wesele”, poświęcone relacjom polsko-żydowskim i także polskiej rodzinie. Nawiązanie tego reżysera do tytułu pierwszego „Wesela” było ciekawym zabiegiem formalnym, choć obie produkcji dzieli wiele lat i nie są połączone historią. Bardziej chodziło o pokazanie w obu, obrazu polskiego społeczeństwa.

Tytuł nowego filmu Smarzowskiego nawiązuje do jego genialnego „Domu złego”, ale i tutaj mało jest prawdopodobne, aby reżyser nawiązał w treści do tamtej historii. Nakręcony w 2009 roku „Dom zły” rozgrywał się w dwóch okresach czasowych w komunistycznej Polsce (w 1978 roku i tuż po wprowadzeniu stanu wojennego), gdzieś na podkarpackiej wsi. Smarzowski zbudował wielowątkową opowieść, między innymi o ludzkiej chciwości, zazdrości, układach. Powstało wielkie kino.

„Dom dobry”? Można tylko snuć przypuszczenia o tym, w jakim kierunku pójdzie Smarzowski i jakie tym razem bolesne historie nam opowie. A będzie bolało na pewno. Jak mówił przed laty, w jednym z wywiadów: „Jako widz i jako reżyser chcę, żeby kino mnie prowokowało”. I od tamtej pory nic się w tej deklaracji Smarzowskiego nie zmieniło.

Za produkcję filmu „Dom dobry” odpowiada, stosunkowo niedawno powołana do życia, firma Lucky Bob z Bydgoszczy, za którą stoją Wojciech Gostomczyk i Janusz Hetman, a w której Wojtek Smarzowski jest dyrektorem kreatywnym. Z tymi producentami Wojtek Smarzowski zrealizował „Wesele”, a wcześniej współpracował przy „Klerze”. Lucky Bob produkuje też nowe filmy Agnieszki Holland i Romana Polańskiego, a członkiem zarządu jest w niej Jerzy Skolimowski.

Ciekawe jest jak będzie wyglądała „aktorska” rodzina w filmie „Dom dobry”. Ja w roli ojca rodziny widzę Arkadiusza Jakubika, matka to w moim wyobrażeniu Agata Kulesza, gdzieś w tle pojawi się też zapewne Robert Więckiewicz, jeśli zdrowie pozwoli, to zapewne także Marian Dziędziel, a do tego duży wybór młodych aktorów (Więcławek, Łabacz?). Aktorska rodzina Smarzowskiego nigdy nie zawodzi.

„Dom dobry” znalazł się na liście wniosków PISF w sesji 3/2022. Oceną projektu zajmie się komisja w składzie Łukasz Palkowski, Michał Sobociński i Piotr Dzięcioł. Pamiętać jednak należy, że ostateczną decyzję o przyznaniu środków na wsparcie filmu podejmuje dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Warto też pamiętać, że „Wesele” Smarzowskiego nie otrzymało wsparcia PISF w ramach dotacji z Programu Operacyjnego na produkcję filmową i dopatrywano się tutaj działań politycznych. „Wesele” otrzymało dofinansowanie państwa w ramach tzw. „zachęt”. Jak będzie tym razem?

Według mojej oceny, premiery filmu „Dom dobry” należy oczekiwać w 2024 roku.

źródło: blog Spór W Kinie

ivoposhit

Ciekawe jakie zwierzę zostanie zgwałcone tym razem w tym filmie tego Vegi dla Podkarpacia

Oko_czY

Obejrzyj Wesele z 2021

Wyspiarski_Andrzej

no słyszałem że kiepski i stronniczy, ale czy rozsądnym jest dyskredytować całą reżyserską twórczość na podstawie jednego kretyńskiego filmu?

Oko_czY

Ale to nie jest jeden kretyński film. Cała twórczość Smarzowskiego po "Róży" szoruje po dnie

Wyspiarski_Andrzej

Dokładnie "jedzie" od wielu ,wielu lat tylko na swoim nazwisku , każdy jego nowy film jest PO PROSTU DLA DEBILI PO WŁAŚNIE RÓŻY TEN FACET SIĘ SKOŃCZYŁ , imo już Dom zły był przekombinowany na końcu ale jeszcze jako całość się broni i jest ogólnie dobrym filmem. Reszta to szrot. Wesele wiadomo klasa.

Solaris_fw

Ale Wam pękły tyły obrońcy ojczyzny xD

Wyspiarski_Andrzej

"Wołyń" szoruje po dnie.

Oko_czY

Smarzowski to pustak, udały mu się maks 2 filmy, reszta to kolejny film, kolejnego filmu, podobnie jak się kręci dzisiaj rimejki dla idiotów, różnica polega na tym że Smarzowski zmienia tytuły swoim filmom, a rimejki....to progresywne, polityczne, postępowe gówna dla dzisiejszego pokolenia debili.P

Praktycznie 95 % starych filmów nie powinno dostawać kontynuacji ani rimejków, Smarzowski jest w tym o 1% lepszy że tworzy odnowione wersje swoich filmów bo to ciągle to samo lecz z innym tytułem.

Co teraz dostaniemy ? pijanych strażaków ? pijanych listonoszy ? pijane matki z dziećmi ? pijane.....(dodaj sobie każdy zawód wykonywany na świecie).

Błagam to ma być kino ? chyba dla półgłówka który nie ma o nim pojęcia.


Przypomina mi się serial dla pokolenia głupków, Black Mirror który jest wychwalany pod niebosa przez dzieci z tik toka bo takie postępowe.

W pierwszym odcinku spoiler>




Premier ma przelecieć świnie, bo inaczej zginie Księżniczka(podajże następczyni tronu umrze, zabita przez terrorystów)
Powiem tak, większego debilizmy w życiu nie widziałem, pomijając zniszczenie przez Netfliksa oraz Disneya marek które kiedyś coś znaczyły.

Sam pomysł jest tak niskich lotów intelektualnych że właśnie Smarzowski kręcąc "nowe" Wesele pokazał jakim jest matołem z niskim IQ, bo nic kreatywnego nie potrafi wymyślić już teraz.

Podobnie jest z tym serialem i premierem, kontrowersja to nie jest dobra fabuła, grafomani którzy dzisiaj siadają i piszą scenariusze powinni malować ławki w parku albo upychać ludzi w Japonii do pociągów, ewentualnie strzyc owce.

Lecz więcej na świecie jest idiotów i debilek i Smarzowski w tym jest dobry że doskonale zdaję sobie z tego sprawę, przyjdą ludzie którzy właśnie opowiadają po seansie o świni lub innej debilnej kontrowersji ,ponieważ film oprócz tego nic sobą nie reprezentuję, podobnie jest z Black Mirror, swoją drogą słaby serial sci-fi dla dzieci z twitera albo innego raka społecznościowego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones