PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=564694}
7,8 139 730
ocen
7,8 10 1 139730
7,9 38
ocen krytyków
Róża
powrót do forum filmu Róża

Oglądając film miałem ciągle wrażenie że film zapewne niezamierzenie wpisuje się w obecny prawicowy trend pokazywania ZSRR i PRL-u jako większego zła niż Niemców.
Dosłownie każdy Rosjanin w filmie był gnidą i bandyta (może za wyjątkiem lekarza) , każdy kto sprzyjał nowej władzy był gnidą a UB-ek z AL oczywiście musiał być gnidą.

Dalej, wątek mazurów.
Rozumiem nie byli oni całkiem nie Niemcami ale jednak popierali trzecią rzesze, wielkich protestów tam nie było.
Nie protestowali przeciwko przymusowej sile roboczej z polski.
Więc o ile to brzmi brutalnie częściowo zasługiwali na swój los.
Sowieci robili tylko to samo co robili Niemcy u nich.

W ogóle brakowało mi szerszego kontekstu. I wiem że film nie jest o tym ale przez takie ukazanie całej sytuacji dosłownie wychodzi że Niemcy byli dobrzy i biedni. Podobne odczucia miałem po filmie Ida.

Na sam koniec.
Co ciekawe Ubek w filmie miał rację, mono-narodowe państwo oznacza mniej problemów i miał racje że grupa ludzi która była niechętna Polsce nie powinna się w jej granicach znajdować.
Bo wszystkie wielkie wysiedlenia jednak sprawiły że w po wojennej europie było dużo mniej problemów.

ocenił(a) film na 7
peruniec

Żołnierze radzieccy gwałcili wszystko jak leci, znacznie więcej niż Niemcy. Wiadomo że Niemcy byli źli, ale nie widzę powodu żeby nie mówić, że Rosjanie byli gorsi.

ocenił(a) film na 5
maxio93

To żeś pojechał, poczytaj sobie jak się Niemcy zachowywali w Rosji i dlaczego wśród Sowietów była taka nienawiść do nazistów.
A co do tego że Rosjanie byli gorsi, to znowu typowe ostatnie poglądy, całkowicie nie prawdziwe.
Stalin nawet nie zbliżył się do ilości zabitych ludzi w takim okresie czasu jak Hitler, a w całym swoim okresie rządów tylko trochę więcej ich zabił.
Dalej PRL był zły, ale okupacja niemiecka była dużo gorsza.

ocenił(a) film na 7
peruniec

Byli gorsi, większość osób które przeżyły wojnę tak twierdzi.
ZSRR to nie sam okres Stalinizmu, sam głód na Ukrainie spowodowany przez kolektywizacje w latach 20 i 30 spowodował śmierć około 10 mln Ukraińców. Oczywiście ZSRR dłużej się utrzymało więc być może tylko dlatego ma na swoim koncie więcej ofiar. A co do gwałtów to jak najbardziej była to domena Rosjan. Różne szacunki mówią o tym że jak szli na Berlin to zgwałcili około 2 mln kobiet. Niemcy oczywiście też gwałcili i byli okrutni, ale szczerze mówiąc jak już bym miał wybierać to wolałbym okupację Niemiecką chociaż Szwabów nie lubię. Dobrze opisał to rotmistrz Pilecki "Bo Oświęcim przy nich to była igraszka" odnośnie katowni ubeckich. Ogólnie chyba co do zasady zgodzimy się że oba te totalitaryzmy były okropne więc nie ma co się za bardzo przerzucać argumentami, najważniejsze to nie dopuścić ani jednych ani drugich do ponownych okupacji Polski. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 5
maxio93

Twoje słowa pokazują tylko że nie masz pojęcia o czym mówisz, okupacja niemiecka była dużo gorsza niż sowiecka, a sami Niemcy nie zrobili wszystkiego czego chcieli bo nie wygrali wojny z ZSRR.
Poczytaj sobie o general plan ost.
Ale ja wiem że teraz jest taka moda żeby mówić że komunizm był gorszy.
Dalej podawałem stalinizm jako okres największej ilości ofiar, który równać się nie może z rządami Hitlera.
Dalej wielki głód to nie jest 10milonów, według nowych szacunków jest to około 1,5-3milony.

ocenił(a) film na 7
peruniec

Nie jest taka moda tylko obiektywna prawda, Komunizm to największe gówno w historii 20 wieku. Te dane o wielkim głodzie to chyba z Rosji masz. Zresztą jak już podajemy ofiary to najwięcej miał Mao którego ciężko podpiąć pod Hitlera. Ale pewnie masz swoje dane i zaraz powiesz że Mao zabił nie więcej niż 2 miliony ludzi... Szkoda gadać

ocenił(a) film na 5
maxio93

To jest moda, bo przez cały okres PRL-u i DWS tacy źli sowieci zabili mniej polaków niż Niemcy przez parę lat, a do tego mówię o polakach nie żydowskiego pochodzenia.
Co do danych to poczytaj nowe opracowania z dowolnego kraju, stare dane były przesadzone, zresztą specjalnie tak robiona podczas zimnej wojny.
Dalej wyskakiwanie z Mao nie ma nic do rzeczy bo cała ta dyskusja jest konkretnie o sowietach nie o komunizmie w ogóle.

Dalej pewnie nie poczytałeś sobie o general plan ost? co Niemcy robili i co mieli zrobić z Polakami?
Podpowiem to nie było miłe.

ocenił(a) film na 7
peruniec

Nie ma sensu dyskutować

ocenił(a) film na 5
maxio93

Jak widać nie ma, ale ja nie spodziewam się żadnych argumentów po kimś to uważa że Niemiecka okupacja była lepsza.

ocenił(a) film na 7
peruniec

Nie użyłem słowa lepsza

ocenił(a) film na 5
maxio93

Cytat
"ale szczerze mówiąc jak już bym miał wybierać to wolałbym okupację Niemiecką"

Sugeruje to że okupacja niemiecka była w jakichś sposób lepsza, lżejsza itp, mimo ze nie była.

ocenił(a) film na 7
peruniec

Powtarzam, nie użyłem słowa lepsza. Ciężko mówić że jedni mordercy są lepsi od drugich.

ocenił(a) film na 5
maxio93

Wrzuciłem twój cytat, wyraźnie napisałeś ze wolałbyś okupację niemiecką, ciekawe dlaczego jeśli nie dlatego że jest lepsza?

ocenił(a) film na 7
peruniec

Widzę że nie masz co robić w życiu, no nic

ocenił(a) film na 5
maxio93

Typowy argument personalny

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones