PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=857506}
6,3 33 963
oceny
6,3 10 1 33963
5,4 41
ocen krytyków
Wesele
powrót do forum filmu Wesele

Smarzowski postawił znak równości między Polakami a Nazistami w kwestii mordowania Żydów. Napisze więcej, pokazał Polaków jako wykonawców mordów a Niemców tylko jako tych co dali przyzwolenie. Wrzucił niby dla przeciwwagi przykład tej ,,drugiej” stodoły w której Polacy ukrywali Żydów ale w świat idzie przekaz, że Polacy to gwałciciele, alkoholicy, mordercy dzieci , którzy są odpowiedzialni za mord wszystkich Żydów.

Nie wierze ze taka typowa Amerykanka będzie wnikała w głębsze analizy historyczne. Smarzowski dla podbicia obrzydliwości zaangażował w ten proceder także polskie dzieci, pokazując że one też w tym wszystkim współuczestniczyły. Pokazanie Polaka w czasach współczesnych ze swastykom na plecach dopełniło czarę żenady.

Gdzie Pan go widział? W wyborczej? Panie Smarzowski rozumiem, że jest Pan łasy nagród bo ,,komisyje" przyznają je za pokazanie Polaków jako morderców Żydów, lub za wspieranie LGBT. Pan dorzucił także do tego filmu LGBT bo czym chata bogata… depcząc przy okazji Kościół, Papieża i Żołnierzy Wyklętych.

Jest Pan jak Rak, który niszczy swojego gospodarza.Wojna ma to do siebie, że ciężko ocenić zachowanie człowieka, który albo wyda Zydów albo rozstrzelają go Niemcy. Rosja czy USA dokonywały nieprawdopodobnie większych bestialstw na masową skalę, widział Pan że tam kręcą takie samobiczujące się filmy?
Zakładam, że gdyby Pan kręcił film trochę później to jeszcze byliby nasi pogranicznicy. Nie wspierajcie tego gniota na zamówienie, nie idźcie do kina.

ocenił(a) film na 7
Kinomaniakwarszawski

Właśnie o takich ludziach jak Ty jest ten film :)

ukrytytroll

dzieki za info

Kinomaniakwarszawski

Aha. To pewnie dlatego (spojlery, jakby co) jednego z bohaterów filmu odwiedzają Żydzi, by poinformować go, że otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zaś w innej scenie pojawia się kluczowa chyba dla tego filmu kwestia: "Były dwie stodoły. W jednej palono Żydów, w drugiej ich ratowano". Dodatkowo jeszcze cytat z Norwida: "Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala, czy ten, co mówić o tym nie pozwala". Jeśli ktoś uważa, że te sceny mają na celu postawić znak równości pomiędzy Polakami a Niemcami", nie pozostaje nic innego, jak tylko pogratulować ugruntowanych poglądów. I życzyć nabycia umiejętności bardziej wnikliwego i obiektywnego czytania filmu. Tym bardziej, że przekaz "Wesela" nie należy do szczególnie trudnych do odczytania.

Gerard_Polanski

przyswoiłeś tylko swoją prawdę , spójrz całościowo na ten film i zobacz jakie jest wyważenie nas jako potworów faszystowskich a tych dobrych Polaków. W kazdym elemencie Smarzowski chciał Polakom dokopać, nawet banery wyklętych na przystanku czy portret Papieża w domu. Smarzowski kończy jak Vega, chce wywoływać skrajne emocje ale jak ktoś przesadzi to widz przestaje na to reagować. Tu dodatkowo jest obrzydzenie.

Kinomaniakwarszawski

A kolega przyswoił tylko swoją. Sprawa stara jak świat: prawda jest jak dupa. Każdy ma swoją, a cudzej się brzydzi. :D :D :D

Kinomaniakwarszawski

Po tej recenzji Tomasza Samołyka https://youtu.be/bkhIgFCsM24 nie będę nawet próbował oglądać tego filmu na cda. Chociaż stare <a href="https://www.filmweb.pl/film/Wesele-2004-124098">Wesele</a> całkiem spoko.

ocenił(a) film na 5
Kinomaniakwarszawski

Takimi wpisami tylko robisz tej produkcji reklamę. Byłem dzisiaj, dla mnie to męczący, odgrzewany kotlet. Nakręcony sprawnie, czasem zabawny, czasem irytujący, ale finalnie męczący. Tony stereotypów i silenie się na wywołanie kotrowersji. 5/10. Nie ma się czym egzaltować.

sarpedon

ale nie miałem celu żeby smarazowski nie zarobił, mam to gdzieś. Jak jedna osoba przez ten wpis nie pójdzie to dla mnie to już będzie sukces. Bo przynajmniej nie bedzie czuła obrzydzenia do ,,dzieła" które obejrzała.

ocenił(a) film na 2
Kinomaniakwarszawski

Niestety poszedłem, straciłem kasę i czas. Żałuję.

Kinomaniakwarszawski

Smarzowski zaczyna albo powoli kończy jak Vega, czyli wchodzi w sceny aby wywołać skrajne emocje a robi to z subtelnością barbarzyńcy.

ocenił(a) film na 5
Kinomaniakwarszawski

Ja jeszcze nie oglądałem więc nie wypowiem się o filmie, ale mam wrażenie, że nikt tego poza granicami naszego kraju oglądać nie będzie, oprócz oczywiście krytyków filmowych. Naprawdę myślisz, że przeciętna amerykanka pójdzie na film Smarzowskiego??? A gdzie go niby obejrzy:)) Przeciętna amerykanka nie zna żadnego polskiego filmu.

Jeśli Polacy zostali tu pokazani wyłącznie w złym świetle, to oczywiście nie do przyjęcia, ale jak tak patrzę na nasz kraj obecnie....no mówienie że my nic nie możemy sobie zarzucić...no to gratuluje dobrego samopoczucia. Ja zawsze uważałem, że największym wrogiem Polaków jesteśmy my sami. Jesteśmy słabi, bo sami się osłabiamy, sami najbardziej się nienawidzimy. Nikt nie będzie nas szanował, jeśli my sami szanować się nie będziemy. Nie tylko mam na myśli polską politykę, ale...wystarczy wyjechać za granice i popracować u Polaka....to coś więcej niż stereotyp.

Kinomaniakwarszawski

Zgadzam się, film żałosny , szkoda wydanej kasy

Kinomaniakwarszawski

Na szczęście mam unlimited wiec poszłam na tego gniota testowo, szkoda jedynie czasu.

Kinomaniakwarszawski

Smarzowski wymyślił wszystko co złe o Polakach, wiadomo święty żaden naród nie był ale faktycznie przyrównał nas do faszystów.

Kinomaniakwarszawski

Ale gow....o!

ocenił(a) film na 9
Kinomaniakwarszawski

"Smarzowski postawił znak równości między Polakami a Nazistami w kwestii mordowania Żydów. Napisze więcej, pokazał Polaków jako wykonawców mordów a Niemców tylko jako tych co dali przyzwolenie"
:-)))))) Szczegolnie w scenie gdzie Niemiec zabil Zyda :-)))))))))))
Czlowieku,nie wiem czy Ty jestes po prostu taki tepy,czy udajesz ???
Przeciez historia pokazana w filmie jest tylko kanwa,szkieletem - osia filmu !
A to co najwazniejsze - to wnioski z tego wynikajace - oczywiscie calkowicie inne niz Twoje.
Moze gdyby Polacy nie byli tak otumanieni,bylibysmy dzis w innym miejscu.
A tak - film jest trafiony w punkt.
Niczego sie nie nauczylismy jako ludzie.Jestesmy w tej samej czarnej dupie w jakiej bylismy przed wojna.I ta i tamta i jeszcze wczesniej.
Nie potrafimy odczytac wlasciwie przeslania nawet jak je ktos lopata do lba kladzie.
Dlatego wlasnie po wyjsciu z kina depresja trwa dlugo.
A sam film jest genialny-najlepszy jak dotad film Smarzowskiego.I jeden z najlepszych Polskich filmow w historii.Bedzie na pewno stawiany na rowni z najlepszymi.
Ludzie ktorzy wrzeszcza ze jest antypolski - sa po prostu juz calkowicie pozbawieni mozliwosci logicznego,SAMODZIELNEGO myslenia.Opetani tym pseudopatriotycznym belkotem ktory wylewa sie jak gowno dookola zewszad.

ocenił(a) film na 1
patrykgol

Żydzi różne rzeczy robili w latach 1939-1956 w Polsce, oczywiście większość nie została rozliczona.

W październiku 1942 żydowska policja z Wilna zamordowała ok. 400 Żydów w Oszmianie. Przewodniczący Judenratu Jakub Gens wydał oświadczenie "....to prawda, że nasze ręce są umazane krwią naszych braci, ale musieliśmy przyjąć to straszne zadanie. Jesteśmy niewinni przed historią".

Będzie film?

https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=43396

Kinomaniakwarszawski

Dzięki, i tak nie mam zamiaru oglądać tego filmidła. Nie czuję już potrzeby wchodzenia w chore wizje pana psychopaty Smarzowskiego ;)

Kinomaniakwarszawski

Nie rozumiem z czym masz problem ? Z prawda? Uderz w stół a nożyce się odezwą .Jak ta prawda w oczy kole …No tak polski naród przecież wiecznie musi być pokrzywdzony ,cierpiący ,taka nasza mentalność …Polak pomocny ,życzliwy nie roszczeniowy u najgorsza prawdę kupą gówna by przykrył niech śmierdzi to nie ode mnie !!!!

ocenił(a) film na 7
Kinomaniakwarszawski

Przykro czytać te wypociny wiosna polactwem mózgu. Wszystko co pokazał Smarzowski mogło się wydarzyć i się x działo. To nie jest zły obraz v Polaków z to zły b obraz ludzi. Ale małe misie go b wspierają x wierząc w Wielką Polskę.
Idź maluszku na jakąkolwiek bijatykę kiboli albo festiwal muzyki faszystowskiej w Pl to zobaczysz Polaków cze swastykami na ciele

okiemserca

Jak coś jest sobie a muzom to najwyżej znaczy, że mogło się wydarzyć. Natomiast znaczy na pewno, że się nie wydarzyło.

ocenił(a) film na 1
okiemserca

Yitskhok Rudashevski podczas pobytu w Wileńskim Gettcie prowadził dziennik (pamiętnik)...Został zamordowany przez Niemców i Litwinów 1 X 1943 w Ponarach.
Yitskhok Rudashevski 19 XI 1942 :
"Jak wielkie jest nasze nieszczęście,jak wielki jest nasz wstyd i nasze upokorzenie ! Żydzi pomagają Niemcom w ich zorganizowanej,straszliwej pracy eksterminacji !"

Będzie film?

https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=3557

Kinomaniakwarszawski

A Kościół i Papież to sobie bardzo zasłużyli na deptanie ukrywaniem pedofilii. Żołnierzy wyklętych to ludzie po wsiach bali się często równie bardzo jak Niemców.

ocenił(a) film na 9
Kinomaniakwarszawski

Co za warcholstwo

ocenił(a) film na 9
Kinomaniakwarszawski

Ale ci doopa gnije, takie niby nic a cieszy, Smarzowski Rules!

ocenił(a) film na 1
PXS161

Żydzi różne rzeczy robili w latach 1939-1956 w Polsce, oczywiście większość nie została rozliczona.

W październiku 1942 żydowska policja z Wilna zamordowała ok. 400 Żydów w Oszmianie. Przewodniczący Judenratu Jakub Gens wydał oświadczenie "....to prawda, że nasze ręce są umazane krwią naszych braci, ale musieliśmy przyjąć to straszne zadanie. Jesteśmy niewinni przed historią".

Będzie film?

https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=43396

Kinomaniakwarszawski

Akurat ten film mocno Polaków wybiela

ocenił(a) film na 7
Kinomaniakwarszawski

Nie zesraj się

Kinomaniakwarszawski

LIczy na oskara, czy procent od Przedsiebiorstwa Holokaust? A moze jedno i drugie?

Kinomaniakwarszawski

Czarnek się nazywasz?

Kinomaniakwarszawski

Czarnek się nazywasz?

ocenił(a) film na 8
Kinomaniakwarszawski

NIE CZYTAJCIE TEJ ZŁEJ RECENZJI!

Wmawia ludziom bzdury, że film jest kierowany do Amerykanów, kiedy tak naprawdę został zrobiony tylko dla Polaków i nikt za oceanem go nawet nie dystrybuuje.
Recenzent wprowadza w błąd twierdząc, że między Polakami i nazistami stawiany jest znak równości tylko dlatego, że ukazane zostały historyczne przykłady antysemityzmu w Polsce. Rozumiem, że autor tekstu uważa, że o tym nigdy nigdzie nie należy wspominać, bo to niewygodne politycznie.
Ponadto nie wiem skąd autor tekstu wziął pomysł, że film przypisuje antysemityzm, alkoholizm i homofobię WSZYSTKIM Polakom. Skoro autor utożsamiał się z bohaterami filmu to znaczy, że ma ogromny problem. Równie dobrze można powiedzieć, że ten film ukazuje wszystkich Niemców jako nazistów i zboczeńców tylko dlatego, że takie postacie Niemców są w tym filmie.
Autorvtekstu niesłusznie umniejsza wątkowi ratowania Żydów przez Polaków. To był wręcz kluczowy wątek w tym filmie, bez którego cała historia nie mogłaby istnieć.
W dodatku autor wprowadza w błąd pisząc, że film pokazuje współczesnego Polaka ze swastyką na plecach. Zapomniał dodać, że w filmie występuje pewien zabieg artystyczny, zgodnie z którym czasem postacie, symbole i wydarzenia z przeszłości mieszają się z przeszłością i nie należy tego rozumieć dosłownie. Dziwię się, że autor nie zarzucił też filmowi tego, że jedna z postaci w czasach współczesnych czasem jest młodzieńcem, a czasem staruszkiem. Albo tego, że w pewnym momencie dziadek panny młodej widzi we współczesnych czasach bolszewików opiewających Stalina.
Szczególnie zaskoczyła mnie jednak opinia autora o ludziach, którzy wydawali Żydów ze strachu, jaką wyraził w ostatnim akapicie. Zaskoczyła mnie dlatego, że to są wnioski, jakie można wysnuć z treści samego filmu, a autor pisze tak, jakby tego film nie uwzględniał i trzeba to wyjaśnić w komentarzu na Filmwebie.
Myślę, że autor jest za bardzo przesiąknięty propagandą polityczną i szedł na film z góry zakładając złe intencje i nie jest dość wyrobionym widzem, aby zrozumieć, że kiedy film nie mówi łopatologicznie, że coś jest złe to od razu oznacza, że ukazuje to jako coś dobrego. Czasem wystarczy pokazać tą złą rzecz w nieprzyjemny sposób, aby widz sam doszedł do wniosku, że jest złem.

ocenił(a) film na 1
Luklaser

Żydzi różne rzeczy robili w latach 1939-1956 w Polsce, oczywiście większość nie została rozliczona.

W październiku 1942 żydowska policja z Wilna zamordowała ok. 400 Żydów w Oszmianie. Przewodniczący Judenratu Jakub Gens wydał oświadczenie "....to prawda, że nasze ręce są umazane krwią naszych braci, ale musieliśmy przyjąć to straszne zadanie. Jesteśmy niewinni przed historią".

Będzie film?

https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=43396

ocenił(a) film na 8
krzysztofjaroszek

A co, jest taka zasada, że jak reżyser zrobi film o tym, że Polacy zabili Żydów, oparty na faktach, to musi też dla równowagi zrobić jeden film o tym, że Żydzi kogoś zabili? Gdyby Smarzowski zrobił taki film to nagle podniósłbyś ocenę filmowi "Wesele"? Bo jeśli nie to nie wiem co próbujesz wnieść swoim komentarzem. Może jeszcze powiesz, że jak ktoś zrobi film o zbrodniach Niemców na Polakach to musi dla równowagi zrobić też jakiś film o zbrodniach Polaków na mniejszości niemieckiej? Na pewno coś by się znalazło, historia ludzkości jest wystarczająco długa, by każdy zdążył dokonać mniejszej lub większej zbrodni na każdym. Czy też w tę stronę to już nie działa? Poza tym w filmie "Wesele" (nie wiem czy w ogóle oglądałeś) jest scena, w której koleś ogląda na telefonie informację o zbrodniach Izraela na Palestyńczykach, a Smarzowski zrobił już jeden film o tym jak Ukraińcy mordowali Polaków, więc ciężko mu zarzucić faworyzowanie jednych narodów i nieprzychylność wobec innych. Nie taki jest w ogóle cel jego filmów, aby pokazać czy jedne narody są lepsze od innych. On raczej wykorzystuje prawdziwe historie, aby zgłębić ich przyczyny i być może wyciągnąć uniwersalne wnioski.

ocenił(a) film na 1
Luklaser

Yitskhok Rudashevski podczas pobytu w Wileńskim Gettcie prowadził dziennik (pamiętnik)...Został zamordowany przez Niemców i Litwinów 1 X 1943 w Ponarach.
Yitskhok Rudashevski 19 XI 1942 :
"Jak wielkie jest nasze nieszczęście,jak wielki jest nasz wstyd i nasze upokorzenie ! Żydzi pomagają Niemcom w ich zorganizowanej,straszliwej pracy eksterminacji !"

Będzie film?

https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=3557

ocenił(a) film na 8
krzysztofjaroszek

Krzysztof Jaroszek nie umie dyskutować na Filmwebie. Nie używa argumentów, nie odpowiada na pytania, ignoruje treść komentarzy, na które odpowiada i wydaje mu się, że wklejanie w kółko losowych linków i pytanie czy będzie film cokolwiek argumentuje.

Będzie film?

https://www.filmweb.pl/film/Wesele-2021-857506/discussion/Bojkot+Nie+id%C5%BAcie +na+ten+z%C5%82y+film.,3256289?page=4#post_16733468

Kinomaniakwarszawski

Usłużnie informuję, że „Polaka ze swastyką na plecach” wyguglowałam właśnie nie w Wyborczej, tylko we Wprost, artykuł z 2018 roku, Polak z taką swastyką został zatrzymany w aquaparku, wykonywał też hitlerowskie gesty. Dziwię się, że nie poznajesz Polaków w filmie, bo tam jest też i twój głos - to, co mówisz to parafraza tego, co mówi syn Ryśka, laureat olimpiad historycznych. Pogromy były w wielu krajach, a Żydzi mordują dzieci w Palestynie, więc głos pojedynczych ofiar się nie liczy? O każdej z ofiar trzeba pamiętać i każdą zbrodnię trzeba potępić - bez rozróżniania i wartościowania. Jak w tym cytacie z Talmudu, że kto niszczy jefno życie jakby niszczył cały świat, kto ratuje jedno życie jakby cały świat ratował.

ocenił(a) film na 9
Kinomaniakwarszawski

@Kinomaniakwarszawski, chyba oglądałeś nie ten film?

Kinomaniakwarszawski

Prawaccy kretyni w formie. Wyjcie, wyjcie :)

Kinomaniakwarszawski

Polecam badania IQ komentującym w internecie bo wychodzi na to, że jak ktoś już komentuje i wchodzi w dyskusje z innym to musi mieć poniżej 110. To ja też dołącze - autorze wątku WIESZ, ŻE TEN FILM JEST O KOMPLETNIE CZYMŚ INNYM?! Wszyscy się tutaj spierają o wiedzę historyczną - cudaniewidy. A fakty są takie, że Smarzowski pokazuje zupełnie coś innego. NIEZALEŻNIE OD WYZNANIA, RASY, NACJI, OKRESU W KTÓRYM ZYJEMY LUDZIE SĄ TACY SAMI! Nawet ten ojciec żydówki, która dała d bohaterowi stwierdził, że "teraz jesteśmy kwita z Antkiem"... Smarzowski nie stawia znaku równości nazistom z polakami, on stawia przede wszystkim znak równości nam oraz naszym dziadkom. TAK TERAZ RÓWNIEŻ SPALILIBYŚMY ŻYDÓW LGBTOWCOW, A NAJCHETNIEJ NASZYCH POLITYKOW - zgadnijcie ile polakow by cieszylo miche jakby kaczynski z cala rodzina smarzyli sie w goracym oleju! Ktos juz napisal wyzej, ze czytajac wasze klotliwe komentarze Smarzowski ma racje - niczym sie nie roznimy od tamtych zlych ;) sfartemmordy

lajper

A bzdury !

ocenił(a) film na 1
Kinomaniakwarszawski

Dokładnie tak zrobiłem. Nie poszedłem do kina, bo głosuje portfelem. I jak się okazuje to jest skuteczne.

ocenił(a) film na 10
Kinomaniakwarszawski

Bojkotuj, ale wiedz, że film fabularny to fikcja. Owszem często oparta o fakty, ale nadal. Myślę, że niewiele osób za ranicą obejrzy ten film. Inna sprawa, że To jest Jego styl. nie podoba się? Zachęciłeś mnie do obejrzenia.

ocenił(a) film na 1
Yahtzeee

Jeszcze Pan nie obejrzał i już Pan dał 10. Po co więc ta paplanina? Wesele2 to sterta debilizmów, oblana całą masą półprawd, streszczenie 30 lat głównych stron tabloidów ..... Nie rozumiem tylko jednego, Róża i Wołyń doskonale, tam na szczęście Smarzowski nie mógł dodać ani linijki do scenariusza, a pozostałe jego filmy, to takie filmowe rzyganie. Jest to z jednej strony wielki talent, ale jak tylko dotknie scenariusza wychodzi z tego połączenie Jasia Fasoli, Benny Hilla dla opóźnionych w rozwoju miłośników najbardziej tandetnych tabloidów.

ocenił(a) film na 1
krzysztofjaroszek

Uj z tym całym Smażalnią. To prowokacja polityczna.

ocenił(a) film na 10
nightrealm

nie polityczna tylko społeczna

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Kinomaniakwarszawski

Ale jak Smarzowski zrobił "Wołyń" to konia z zachwytem trzepałeś, nie?

Kinomaniakwarszawski

Generalnie nie odzywam się na tym forum, ale po przeczytaniu oszołomskich wypocin ciśnienie mi podskoczyło i muszę.
BOJKOT, nie idźcie na ten film, poza tym naziści dużą literą, Polacy ze swastykOM itd. Warsiawiak się odezwał. Od razu poznać PISowskiego niedouka, homofoba dla którego LGBT to ideologia, a nie ludzie i gloryfikuje tych tzw. wyklętych, bo się nie douczył o ich zbrodniach na ludności cywilnej. Film sobie możesz krytykować do woli, ale do bojkotu nie nawołuj, bo historię znasz słabiutko, wybiórczo i wyłącznie swoją, wreszcie jesteś za cienki, żeby wykształconym ludziom dyktować, co mają oglądać. Czarne plamy w historii to też historia i nie wolno ich ukrywać, żeby nie kształcić młodzieży z taką "wiedzą", jak twoja. Kinematografia nie ma prawa składać się wyłącznie z Krzyżaków i Pana Wołodyjowskiego, mimo iż spory procent oszołomów tak uważa.

ocenił(a) film na 1
ian_paice

Tak jak wcześniej napisałem film Smarzowskiego robi potworną krzywdę Żydom, bo teraz wszyscy chcą sprawdzić jak było naprawdę. Jak dotąd właz szamba trzymał się bardzo mocno, ale teraz to chyba nie ma szans, aby gówno nie wywaliło jak Czajka w W-wie :)

Przykładowo wrzesień 1939 .....
Nie wszyscy, ale pewna część Żydów witała Niemców z radością i demonstrowała to nawet publicznie. Nie było to jednak tak masowe zjawisko, tak jak miało to miejsce w przypadku powitania drugiego polskiego okupanta - Rosjan. W obu przypadkach Żydzi niestety bardzo chętnie kolaborowali przeciwko Polakom, najbardziej intensywnie z Rosjanami. Żydzi szydzili z Polaków, profanowali polskie godło państwowe i flagi, niestety wydarzenia te miały charakter masowy i pojawiają się w niemal wszystkich relacjach Polaków, którzy byli na wschodzie kraju, czyli tam gdzie wkraczali Rosjanie. Podobnie było z Ukraińcami, którzy jednak swoje nadzieje wiązali z Niemcami, co okazało się mrzonką.
Żydzi stawiali bramy powitalne wkraczającym we wrześniu 1939 r. Niemcom w Pabianicach, Łodzi, Białymstoku, Krakowie. Do kolaboracji doszło również w Lubolmu, poleskim Kobryniu Niemcy uzbroili żydowskich komunistów, którzy przeprowadzili ataki dywersyjne na polskich żołnierzy. Nad miastem pojawiły się dwie flagi: nazistowska swastyka i sowiecka gwiazda. W Brześciu nad Bugiem doszło do wielkiej wojskowej porady rosyjsko-niemieckiej, gdzie nazistowski generał Guderian pozdrawiał sowieckiego generała (kombrig), Siemiona Kriwoszeina, Żyda, który salutował niemieckiej swastyce.
W Zarębach Kościelnych (kilkanaście kilometrów od Treblinki) na czele witających gmin żydowskich stał rabin w odświętnym stroju. W Przemyślu Żydzi i Ukraińcy wybudowali "łuk triumfalny" dla Niemców i ograbili polskie budynki wojskowe. W Międzyrzecu Podlaskim również Żydzi witali Niemców, stało się to tuż po wycofaniu się Rosjan, na których miejsce weszli Niemcy. Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na to, aby polscy żołnierze zaangażowali się w zabijanie Żydów, nawet kiedy Żydzi do nich strzelali, co miało miejsce w miejscowościach północno-wschodniej Polski. Zorganizowane bojówki prosowieckich Żydów i Białorusinów zaatakowały polskich żołnierzy, policjantów, administrację miało to miejsce na pewno w Jeziorach, Ostryniu, Wiercieliszkach, Wielkich Brzostowicach, Dubnie, Wołpi, Indurze, Sopoćkinie, Łunnie, Zelwie, Wołkowysku, Zdzięciołach, Dereczynie, Byteniu, Motoli, Janowie Poleskim, Antopolu, Drohiczynie, Horododecu oraz Łuninie.
4 IX 1939r. w Mławie. Z dzienników wojennych "Wehrmachtu": "Miasto płonęło w wielu miejscach, ani śladu wroga. W uliczkach roiło się od Żydów, którzy pozdrawiali nasze wojska słowami "Chail Chitler" i plądrowali domy" (pisownia oryginalna).
W Grodnie uzbrojeni Żydzi tuż przed wkroczeniem Rosjan zaczęli strzelać i rzucać granatami w Polaków. Kiedy przybyli Rosjanie jako żywe tarcze wykorzystywali polskie dzieci, wśród nich był 13-letni Tadzio Jasiński, który był przywiązany do sowieckiego czołgu. Żydzi brali udział w wyłapywaniu polskich żołnierzy, policjantów, a nawet harcerzy. Bandy żydowskie przy pomocy Rosjan przemieszczały miasto i niekiedy zabijali Polaków na miejscu. Podpalano domy Polaków, a obrońców przyczepiana do czołgów i ciągnięto, a potem w dołach śmierci dobijano. Po spacyfikowaniu ludności Grodna żydowscy wywiadowcy rozpoczęli polowanie na Polaków w okolicach miasta. Co ciekawe Rosjanie przedstawiali w propagandzie obronę Grodna jako antyżydowski "pogrom".
Żydzi mieli nadzieję, że Niemcy i Rosjanie pozwolą im na stworzenie własnej rozległej autonomii, co się de facto im udało, bo getta były częścią tego planu. Ogólnie Żydzi bardzo wysoko cenili Niemców. Przypomnijmy, że holokaust Polaków rozpoczął się natychmiast po wkroczeniu Niemców i Rosjan, natomiast żydowski rozpoczął się właściwie dopiero od 1941 roku, a na ziemiach polskich od 1942 roku."

prof. Krzysztof Jasiewicz, wykłady dr Kurek Ewa, Chodakiewicz M.J. "Złote serca czy złote żniwa?", str.212, 289, 294-299, 309-310

Źródło: https://www.techpedia.pl/index.php?str=tp&no=40014

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones